Bu koruyucu bakımın kapsamı ne olmalıdır ?
Koruyucu elektrik bakımı istasyonların elektrik enerjisini sağlayan mevcut pano ve tali panellerin iç temizliğinin ve gerekli ölçümlerin yapılması pano içinde ki aksaklıkları tespit etmemize yardımcı olmaktadır. Bu bakım Pano iç temizliği yapılması ( Biriken toz zamanla elektriksel ekipmanların ( sigorta – kontaktör – röle – klemens v.b. ) iç kısımlarına girmekte ve bu cihazların verimli çalışmasını engellemektedir.Bu durum zamanla arızalara , kısa devrelere ve yangınlara sebebiyet vermektedir.) Pano ana giriş akım ve gerilim ölçümlerinin yapılmas, panoya gelen ve çekilen enerjinin standartlara uygunluğunun kontrol edilmesi, Pano topraklama ölçümlerinin yapılması.( Topraklama tesisi herhangi bir hata akımının oluşmasında devreye girerek sistemi korumaktadır. Topraklama tesisi yeraltında olduğundan zamanla dış etkilere maruz kalarak istenilen standartların altına düşebilmektedir.Yapılan ölçümler topraklama geçiş direncinin uygunluğunu kontrol etmemize ve olası riskleri tanımlamamıza yardımcı olmaktadır.) Klemens ve bağlantı noktalarının kontrolü,İzolasyon köpüklemelerinin yapılması gibi unsurları içermelidir.
İstasyonumda çok sık Elektrik arızası yaşıyorum, ne yapmalıyım ?
Öncelikle tüm tesisatınızı ve özellikle ana elektrik panonuzu yük dağılımı ve diğer konularda bir check-up’tan geçirmenizi tavsiye ederin. İnsanlar gibi elektrik pano ve tesisatlarınında düzenli kontrollerden geçmesi gerekmektedir. Aslında biz bunu koruyucu bakım olarakta adlandırıyoruz. Bu ve benzeri koyucu bakımlarda amaç çıkabilecek arıza , yangın ve çarpılma tehlikesini önceden tespit etmek ve gerekli önlemleri almaktır. Herhangi bir elektriksel arıza durumunda öncelikle insan hayatı (elektrik çarpması), yangın tehlikesi , cihaz arızası (satışın durması yada aksaması) durumuyla karşı karşıya kalınabilir. Dolayısıyla istasyonunuz için dağıtım şirketinizin önerdiği veya talep etmeniz durumunda bizim size önereceğimiz bir firma vasıtasıyla koyucu-periyodik bakım yaptırmanız sorunlarınızı çözecektir.
Şehir şebekesindeki devamlı elektrik kesilmeleri sistemime zarar veriyor. UPS veya regülatörden hangisi daha faydalı olur?
Bu kesilmeler, daha çok elektronik devrelere ve dolayısıyla pompa beyinlerine zarar vermektedir. Ragülasyon özellikli güç kaynağı ( UPS ) kullanılması halinde sorun büyük ölçüde giderilmiş olacaktır. Sorunun buna rağmen yaşanılması durumunda konusunda uzman bazı firmaları tarafınıza yönlendirerek çözümünüze yardımcı olabiliriz.
Elektrik faturamda reaktif kullanımdan dolayı ceza ödüyorum, nasıl düzeltebilirim ?
Kompanzasyon sisteminin gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu konuda uzman firmalar olup uzaktan istasyonunuzu gözlemleyerek müdehale edilmesi mümkündür.
Elektrik faturam yüksek, düşürmek için ne yapmalıyım ?
Bina içi aydınlatmalarında tasarruflu ampüller kullanmanızı ve kanopi aydınlatma armatürlerini yeni tip 150W. ampüllü az elektrik tüketen armatürler ile değiştirebilirsiniz. Ayrıca elektrik kullanan tüm mekanik cihazlarınızın temizliğini-bakımını yaptırmanız sarfiyatı, dolayısı ile faturanızı düşürecektir.

Market bölümündeki prizler sigortayı attırıyor, ne yapılmalıdır ?

İstasyon inşaatı sırasında ( ya da proje aşamasında) , ilerde kullanılabilecek yüksek akım ile çalışan cihazlar düşünülmemiş ise bu gibi sıkıntılarınız olabilir. Yüksek akım çeken cihazlarınız markette sigortaları attırıyor ise çözüm olarak markete gelen elektrik hatlarının kuvvetlendirilmesi ve yeni sigortaların kullanılması gerekiyor.

Tasarım Grup | Duygu AĞIRAL'ın katkılarıyla  |  XHTML 1.0 | CSS 2.1  |

ORAK Proje Yönetimi Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti. - Akaryakıt, danışmanlık, Akaryakıt İstasyonları, Petrol Sektörü, LPG danışmanlık, Proje Kontrolü, ISIG Eğitimleri, SEÇ Eğitimleri, SEÇ-G Eğitimleri, ISEÇ Eğitimleri, Emniyetli Çalışma, Akaryakıt İstasyonu Teknik Eğitimleri, LPG proje hizmetleri, Akaryakıt istasyonu proje hizmetleri, Müteahhit akreditasyonu, Müteahhit Yeterlilik, Müteahhit Ön yeterlilik, Müteahhit Emniyet Pasaportu, Safety, ISO 9001, OHSAS 14001, Akaryakıt İstasyon Ruhsatı, Akaryakıt İstasyon Yönetmeliği, Saha Betonu, TSE 12820, TSE 11939, Kaza Nedenleri, Kaza Önlemleri, İş Sağlığı ve İş Güvenliği, Mevzuat, Mevzuatlar, Akaryakıt İstasyon Mevzuatları, Müteahhit Yeterliliği, Müteahhit Eğitimi, Tank Kaplaması, Tank Cidarlaması, Akaryakıt Tank Temizliği, Akaryakıt Tank Cidarlaması, Akaryakıt Tank Kaplaması, Akaryakıt Tank Tamiri, NEBOSH International General Certificate, NEBOSH, NEBOSH Uluslararası Sertifika Egitimi, NEBOSH İş sağlığı ve Güvenliği Eğitimi, NEBOSH Training, NEBOSH IGC, NEBOSH Eğitimi, IOSH Managing Safely, IOSH Egitimi, IOSH İş Sağlığı ve Güvenliği